ČLÁNEK

Jak na Čechy? Snad se začnou prosazovat všechny formace, doufá americký lodivod Donatelli

10.8.2016 | Vojtěch Balon

Břeclav - Kromě českého výběru zůstává jediným neporaženým celkem břeclavské části turnaje už jen tým Spojených států. Celek vedený bývalým hráčem Minnesoty či Bostonu Clarkem Donatellim vstoupil do Memoriálu Ivana Hlinky vítězstvím nad Finskem v prodloužení, o den později si mladí Američané poradili s houževnatými Švýcary v poměru 4:3. Už dnes od 19 hodin se s Donatelliho výběrem poperou čeští mladíci o vítězství ve skupině!

Druhá výhra Spojených států ve skupině se přitom nerodila vůbec snadno, hráči ze země Helvétského kříže na jasného favorita nastoupili pěkně zostra a po polovině úvodní dvacetiminutovky vedli o dvě branky. „Těší mě, že jsme za stavu 0:2 nebyli frustrovaní a vrátili se do zápasu - kluci se nesnažili hrát na sebe a nepanikařili,“ pravil po zápase Clark Donatelli. A jestli bylo brzké vedení Švýcarů šokem? „Tak bych to nenazýval. Švýcaři na nás nastoupili, mají dobrý tým i trenéra, který zvolil vhodnou taktiku,“ pochválil soupeře osmačtyřicetiletý lodivod, jenž po povýšení Mikea Sullivana k prvnímu týmu Pittsburghu Penguins zastává pozici hlavního kouče farmy Tučňáků ve Wilkes-Barre.

Sascha Chmelevski na turnaji řádí, po dvou zápasech má na kontě pět kanadských bodů (3+2).

Donatelli si působení u americké osmnáctky užívá. „Náš potenciál je hodně vysoko. V kabině máme několik opravdu výborných lídrů, na které je spolehnutí a nenechají se ničím rozhodit,“ těší rodáka ze státu Rhode Island. Tým Spojených států táhne především elitní lajna ve složení Sascha Chmelevski, Vanya Lodnia a Michael Pastujov. Ti tři se postarali o šest z osmi amerických tref, dohromady mají po dvou zápasech na kontě už neskutečných 11 bodů! „Jsou to hodně dobří hráči, hrají opravdu skvěle. Ještě bychom ale potřebovali, aby se začaly prosazovat i další formace,“ přiznal Clark Donatelli.

A měl pravdu, proti domácímu týmu vedeném Václavem Varaďou to totiž Američané nebudou mít vůbec lehké! „Český tým je velmi silný,“ uvědomuje si před bitvou o první místo v břeclavské skupině osmačtyřicetiletý sympaťák. „Musíme si pořádně odpočinout a na Čechy se poctivě připravit,“ dodal na závěr.

Kdo se nakonec bude radovat z prvního místa ve skupině? Budou to skvěle hrající Češi či Američané vedení elitní lajnou budoucích hvězd? Přijďte se o tom sami přesvědčit, úvodní buly bude v břeclavské Ice Bors Aréně vhozeno v 19 hodin!

Krátké zprávy

Přátelská utkání

28.6. - Před startem samotného turnaje Ivan Hlinka Memorial Cup 2017 se 5. srpna uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den zahrají s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Pohled do historie

12.6. - Víte, jaká země vyhrála tento juniorský turnaj naposledy? A kdo má na svém kontě nejvíce zlatých medailí? Nahlédněte do historie, podívat se můžete ZDE.

Twitter MIH

8.6. - Ivan Hlinka Memorial Cup má i svůj účet na Twitteru. Najdete ho zde!
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

V Edmontonu představili Hlinka Gretzky Cup. Akce se zúčastnili mj. Liběna Hlinková, generální sekretář ČSLH Martin Urban a legendární Wayne Gretzky. Více ?? http://hlinkamemorial.cz/clanek.asp?id=450

Facebook

Team photo: Česká osmnáctka - stříbrný tým z Ivan Hlinka Memorial Cupu 2017.

Facebook

Na finále memoriálu se přišli podívat i útočník Dallas Stars Radek Faksa s Jiřím Fischerem. Na rozhovor s ředitelem pro hráčský rozvoj Detroit Red Wings se podívejte na HokejkaTV: http://www.hokej.cz/tv/hokejka/video/2560

Facebook

Poháry nejlepším dvěma týmům předali starosta Břeclavi Pavel Dominik a generální ředitel Hockey Canada Tom Renney.

Facebook

Na finále připravil mužstvo s celým realizačním týmem jak nejlépe mohl, jenže na Kanadu to nestačilo. Hlavní kouč českého výběru David Bruk i přes závěrečnou prohru hodnotil působení českého týmu na turnaji pozitivně a nešetřil chválou. „Jsme velmi spokojení. Vůbec jsme nebyli pasování na favorita turnaje, tudíž jsme překvapili. Vážíme si toho, že jsme porazili silné soupeře jako je Amerika nebo Rusko a mohli jsme si zahrát finále,“ řekl český trenér bezprostředně po medailovém ceremoniálu.

Facebook

Člen stříbrného českého týmu, Jan Jeník, si na turnaji připsal šest gólů a stal se nejlepším střelcem celého Memoriálu. „Hlavní je, že jsme hráli týmově. Pomohli mi spoluhráči a o tom to bylo,“ svěřil se po zápase.