pondělí7.8.2017
USA
-
Švédsko
-
1 • 15:30
Kanada
-
Rusko
-
2 • 15:30
Česko
-
Švýcarsko
-
1 • 19:00
Slovensko
-
Finsko
-
1 • 19:00
úterý8.8.2017
Švýcarsko
-
USA
-
1 • 15:30
Finsko
-
Kanada
-
1 • 15:30
Česko
-
Švédsko
-
1 • 19:00
Slovensko
-
Rusko
-
1 • 19:00
středa9.8.2017
Švédsko
-
Švýcarsko
-
1 • 15:30
Rusko
-
Finsko
-
1 • 15:30
Česko
-
USA
-
1 • 19:00
Kanada
-
Slovensko
-
1 • 19:00
 
11.8.2016 | Vojtěch Balon

Na Hlinkův memoriál se sjeli ti nejlepší. Skvělý turnaj, říká šéf Columbusu

Břeclav - Memoriál Ivana Hlinky je pro skauty klubů kanadskoamerické NHL jedním z vrcholů sezóny, ne-li tím pomyslným Everestem. Cestu do Břeclavi a Bratislavy si letos našli i generální manažer Tampy Bay Steve Yzerman nebo šéf Columbusu Jarmo Kekäläinen. Na turnaji se totiž vždy sejdou opravdu ti nejlepší hráči. „Na mistrovství světa v dubnu ti nejlepší nepřijedou, protože hrají play-off juniorské ligy,“ vysvětluje bývalý extraligový sudí Roman Havlůj, který pracuje pro Úřad centrálního skautingu.

 
 
 

A co vlastně práce v takové organizaci obnáší? „Pokud jsou turnaje v Evropě, my zajišťujeme skautům soupisky, lineupy, sestavy nebo vstupy na stadiony,“ prozradil Havlůj, jehož mrzí, že si hlavně v Čechách mnozí zaměňují skauty za agenty. „Agenti se skauty NHL nemají nic společného. Agenti dělají smlouvy hráčům a většina jejich práce souvisí s tím, když odchází mladý hráč do kanadské juniorky. To není práce skautů, ti dělají pořadí a hodnocení hráčů. Se smlouvami a odchody hráčů do zámoří nemají skauti v podstatě nic společného,“ vysvětlil Roman Havlůj.

A že se do Břeclavi a Bratislavy každoročně sjede pěkná řádka skautů! „Je jich tu zhruba 180, každé mužstvo jich tu má pět šest. Tři v Bratislavě, tři v Břeclavi a různě přejíždějí,“ přiblížil. Dlouhá léta jezdí na Memoriál Ivana Hlinky například Jiří Hrdina, Inge Hammarström, Gordie Clark a další, nebývá výjimkou, když na turnaj přijedou i někteří generální manažeři. Tak důležitý pro nadcházející draft tradiční letní akce je. I letos přicestoval šéf Tampy Bay, legendární Steve Yzerman. Loni tu byl tehdejší generální manažer Floridy Dale Tallon, letos mezi Břeclaví a Bratislavou pendluje finský sympaťák Jarmo Kekäläinen, jenž rozhoduje o dění v Columbusu Blue Jackets.

Jediný evropský generální manažer v celé NHL si akci pochvaluje. „Myslím, že je to skvělý způsob, jak odstartovat sezónu. Dostaneme lepší představu o tom, kdo bude pro příští draft k dispozici, a je to také zábavný turnaj. Například Kanaďané přivezou své nejlepší hráče jen na tento turnaj, protože někteří se v dubnu nemohou zúčastnit mistrovství světa, protože stále hrají play-off. Myslím, že to je skvělý turnaj,“ řekl Kekäläinen

České titulky si můžete zapnout přímo ve videu.

V minulém draftu byli k dispozici hráči jako Auston Matthews, Patrik Laine či Jesse Puljujärvi, v tak brzké fázi sezóny se ještě tak talentovaní hráči nevyprofilovali. „Myslím si, že loni byli na začátku draftu k dispozici opravdu skvělí hráči a i ti ostatní v prvním kole byli velmi dobří. Nejsem si jistý, jestli to tak bude letos, ale na druhou stranu do draftu zbývá stále 11 měsíců a hráči mají dostatek času přesvědčit nás, že jsou taky tak dobří. Nyní máme pouze srpen, takže spousta z nich se ještě zlepší fyzicky i po psychické stránce a máme čas na to, abychom je zhodnotili,“ zůstává trpělivý funkcionář, který na červnovém draftu překvapil tím, že třetí volbu místo jasného favorita Puljujärviho použil na zisk Pierrea-Luca Duboise.

Kekäläinen soudí, že v Břeclavi a Bratislavě se i letos prohání spoustu hokejistů, kteří to dotáhnou do NHL. „Pro sedmnáctileté a osmnáctileté kluky je ale hodně těžký úkol, aby se z nich staly hvězdy,“ ví padesátiletý rodák z Tampere, jehož zaujal i český tým. „Z českého týmu jsem nadšený, zápas proti USA je vzrušující a má velmi vysokou úroveň.“ (rozhovor vznikal o jedné z přestávek středečního utkání Česko - USA, pozn. red.) A kdo z našich hráčů udělal na Kekäläinena největší dojem? „Zadina je velmi dobrý hráč. Češi mají i pár opravdu velkých a přitom šikovných hráčů, ale dnes je vidím poprvé a ještě nemám úplně ucelenou představu,“ zakončil bývalý křídelník.

Fotogalerie

 
 
Krátké zprávy
Přátelská utkání
28.6.2017 - Před startem samotného turnaje Ivan Hlinka Memorial Cup 2017 se 5. srpna uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den zahrají s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!
Pohled do historie
12.6.2017 - Víte, jaká země vyhrála tento juniorský turnaj naposledy? A kdo má na svém kontě nejvíce zlatých medailí? Nahlédněte do historie, podívat se můžete ZDE.
Twitter MIH
8.6.2017 - Ivan Hlinka Memorial Cup má i svůj účet na Twitteru. Najdete ho zde!
Facebook MIH
5.6.2017 - Zajímá vás dění na Ivan Hlinka Memorial Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Noví partneři turnaje
1.6.2017 - Novými partnery turnaje pro rok 2017 se staly Hitachi a Czech Tourism.
Facebook
Partneři

 • Město Břeclav
 • Jihomoravský kraj
 • Český svaz ledního hokeje
 • BPA
 •  
   
   
  Fotografie