ČLÁNEK

Na Hlinkův memoriál se sjeli ti nejlepší. Skvělý turnaj, říká šéf Columbusu

11.8.2016 | Vojtěch Balon

Břeclav - Memoriál Ivana Hlinky je pro skauty klubů kanadskoamerické NHL jedním z vrcholů sezóny, ne-li tím pomyslným Everestem. Cestu do Břeclavi a Bratislavy si letos našli i generální manažer Tampy Bay Steve Yzerman nebo šéf Columbusu Jarmo Kekäläinen. Na turnaji se totiž vždy sejdou opravdu ti nejlepší hráči. „Na mistrovství světa v dubnu ti nejlepší nepřijedou, protože hrají play-off juniorské ligy,“ vysvětluje bývalý extraligový sudí Roman Havlůj, který pracuje pro Úřad centrálního skautingu.

A co vlastně práce v takové organizaci obnáší? „Pokud jsou turnaje v Evropě, my zajišťujeme skautům soupisky, lineupy, sestavy nebo vstupy na stadiony,“ prozradil Havlůj, jehož mrzí, že si hlavně v Čechách mnozí zaměňují skauty za agenty. „Agenti se skauty NHL nemají nic společného. Agenti dělají smlouvy hráčům a většina jejich práce souvisí s tím, když odchází mladý hráč do kanadské juniorky. To není práce skautů, ti dělají pořadí a hodnocení hráčů. Se smlouvami a odchody hráčů do zámoří nemají skauti v podstatě nic společného,“ vysvětlil Roman Havlůj.

A že se do Břeclavi a Bratislavy každoročně sjede pěkná řádka skautů! „Je jich tu zhruba 180, každé mužstvo jich tu má pět šest. Tři v Bratislavě, tři v Břeclavi a různě přejíždějí,“ přiblížil. Dlouhá léta jezdí na Memoriál Ivana Hlinky například Jiří Hrdina, Inge Hammarström, Gordie Clark a další, nebývá výjimkou, když na turnaj přijedou i někteří generální manažeři. Tak důležitý pro nadcházející draft tradiční letní akce je. I letos přicestoval šéf Tampy Bay, legendární Steve Yzerman. Loni tu byl tehdejší generální manažer Floridy Dale Tallon, letos mezi Břeclaví a Bratislavou pendluje finský sympaťák Jarmo Kekäläinen, jenž rozhoduje o dění v Columbusu Blue Jackets.

Jediný evropský generální manažer v celé NHL si akci pochvaluje. „Myslím, že je to skvělý způsob, jak odstartovat sezónu. Dostaneme lepší představu o tom, kdo bude pro příští draft k dispozici, a je to také zábavný turnaj. Například Kanaďané přivezou své nejlepší hráče jen na tento turnaj, protože někteří se v dubnu nemohou zúčastnit mistrovství světa, protože stále hrají play-off. Myslím, že to je skvělý turnaj,“ řekl Kekäläinen

České titulky si můžete zapnout přímo ve videu.

V minulém draftu byli k dispozici hráči jako Auston Matthews, Patrik Laine či Jesse Puljujärvi, v tak brzké fázi sezóny se ještě tak talentovaní hráči nevyprofilovali. „Myslím si, že loni byli na začátku draftu k dispozici opravdu skvělí hráči a i ti ostatní v prvním kole byli velmi dobří. Nejsem si jistý, jestli to tak bude letos, ale na druhou stranu do draftu zbývá stále 11 měsíců a hráči mají dostatek času přesvědčit nás, že jsou taky tak dobří. Nyní máme pouze srpen, takže spousta z nich se ještě zlepší fyzicky i po psychické stránce a máme čas na to, abychom je zhodnotili,“ zůstává trpělivý funkcionář, který na červnovém draftu překvapil tím, že třetí volbu místo jasného favorita Puljujärviho použil na zisk Pierrea-Luca Duboise.

Kekäläinen soudí, že v Břeclavi a Bratislavě se i letos prohání spoustu hokejistů, kteří to dotáhnou do NHL. „Pro sedmnáctileté a osmnáctileté kluky je ale hodně těžký úkol, aby se z nich staly hvězdy,“ ví padesátiletý rodák z Tampere, jehož zaujal i český tým. „Z českého týmu jsem nadšený, zápas proti USA je vzrušující a má velmi vysokou úroveň.“ (rozhovor vznikal o jedné z přestávek středečního utkání Česko - USA, pozn. red.) A kdo z našich hráčů udělal na Kekäläinena největší dojem? „Zadina je velmi dobrý hráč. Češi mají i pár opravdu velkých a přitom šikovných hráčů, ale dnes je vidím poprvé a ještě nemám úplně ucelenou představu,“ zakončil bývalý křídelník.

Fotogalerie

 

Krátké zprávy

Přátelská utkání

28.6. - Před startem samotného turnaje Ivan Hlinka Memorial Cup 2017 se 5. srpna uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den zahrají s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Pohled do historie

12.6. - Víte, jaká země vyhrála tento juniorský turnaj naposledy? A kdo má na svém kontě nejvíce zlatých medailí? Nahlédněte do historie, podívat se můžete ZDE.

Twitter MIH

8.6. - Ivan Hlinka Memorial Cup má i svůj účet na Twitteru. Najdete ho zde!
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

V Edmontonu představili Hlinka Gretzky Cup. Akce se zúčastnili mj. Liběna Hlinková, generální sekretář ČSLH Martin Urban a legendární Wayne Gretzky. Více ?? http://hlinkamemorial.cz/clanek.asp?id=450

Facebook

Team photo: Česká osmnáctka - stříbrný tým z Ivan Hlinka Memorial Cupu 2017.

Facebook

Na finále memoriálu se přišli podívat i útočník Dallas Stars Radek Faksa s Jiřím Fischerem. Na rozhovor s ředitelem pro hráčský rozvoj Detroit Red Wings se podívejte na HokejkaTV: http://www.hokej.cz/tv/hokejka/video/2560

Facebook

Poháry nejlepším dvěma týmům předali starosta Břeclavi Pavel Dominik a generální ředitel Hockey Canada Tom Renney.

Facebook

Na finále připravil mužstvo s celým realizačním týmem jak nejlépe mohl, jenže na Kanadu to nestačilo. Hlavní kouč českého výběru David Bruk i přes závěrečnou prohru hodnotil působení českého týmu na turnaji pozitivně a nešetřil chválou. „Jsme velmi spokojení. Vůbec jsme nebyli pasování na favorita turnaje, tudíž jsme překvapili. Vážíme si toho, že jsme porazili silné soupeře jako je Amerika nebo Rusko a mohli jsme si zahrát finále,“ řekl český trenér bezprostředně po medailovém ceremoniálu.

Facebook

Člen stříbrného českého týmu, Jan Jeník, si na turnaji připsal šest gólů a stal se nejlepším střelcem celého Memoriálu. „Hlavní je, že jsme hráli týmově. Pomohli mi spoluhráči a o tom to bylo,“ svěřil se po zápase.