ČLÁNEK

Draft je důležitý, ale ne rozhodující, uvědomuje si syn kanadské legendy hrající za USA

11.8.2016 | Vojtěch Balon

Břeclav - Americká reprezentace do 18 let bezchybnou krasojízdou projela základní skupinou na Memoriálu Ivana Hlinky. Svěřenci Clarka Donatelliho ani jednou neprohráli, v bitvě o první místo ve skupině si poradili i s do té doby vedoucími Čechy. Právě po tomto utkání jsme pro oficiální web turnaje vyzpovídali amerického brankáře Caydena Primeaua, jehož otec Keith má za sebou skvělou kariéru ověnčenou 15 sezónami v NHL.

Primeau ve skupinové fázi odchytal dva ze tří duelů, mezi třemi tyčemi se představil proti Švýcarsku a Česku. „Věděli jsme, že zápas proti domácímu týmu byl opravdu důležitý, protože se rozhodovalo o tom, kdo postoupí z prvního místa. V prvním utkání jsem se necítil moc dobře, v tom druhém už to bylo lepší. Snažím se zlepšovat se každým zápasem,“ řekl sedmnáctiletý brankář, který si účast na Memoriálu pochvaluje. „Je to skvělá příležitost poměřit síly s těmi nejlepšími a ukazuje se, že náš tým je v této kategorii tím nejlepším z nejlepších. Musíme na tom i nadále stavět,“ ví Primeau.

Americký mládežnický reprezentant měl budoucnost prakticky danou už od raného dětství, kromě jeho zmiňovaného otce totiž hrají hokej i oba jeho bratři, dva strýcové či bratranec. „Neměl jsem na vybranou. Táta mě donutil, ale za nich bych to neměnil. Hokej miluju!“ rozzářil se Cayden Primeau.

Výše zmínění Primeauovi rodinní příslušníci jsou (byli) útočníci, legendární Keith Primeau zprvu svému synovi nedovolil, aby chytal. „Nechtěl mi to dovolit. Když jsem byl malý, musel jsem si to tak trochu vybrečet. Vždycky jsem chtěl být tím, kdo pomůže týmu k vítězství, vytáhne důležitý zákrok, zvrátí vývoj zápasu. Nakonec mi to dovolil a teď mě rád sleduje,“ přiznal americký reprezentant.

Cayden si červenobílomodré barvy zvolil navzdory tomu, že jeho otec dlouhá léta reprezentoval Kanadu a dotáhl to až na olympiádu v Naganu či Světový pohár v roce 2004. „Narodil jsem se v Americe, proto jsem se tak rozhodl,“ řekl rodák z Voorhees ve státě New Jersey. A jestli mu slavný táta mluví do chytání? „Hokej je hokej, ale v útoku a v bráně je to úplně jiné. Jen mi připomíná, abych do toho dal pokaždé všechno, tvrdě pracoval a zůstal oddaný hokeji.“

Spolu s naprostou většinou hráčů na letošním Memoriálu bude Primeau k dispozici pro příští draft. „Rád bych byl draftovaný, ale když nebudu, nebude to konec světa. Když někdo neprojde draftem, neznamená to, že to nemůže dohnat. Důležitý je konečný výsledek a tím je NHL,“ uvědomuje si Primeau, jenž se vydal ne zcela obvyklou cestou. Mnoho hráčů ještě po draftu válí v kanadské juniorce, ale sedmnáctiletý gólman bude od sezóny 2017/2018 působit na Northeastern University. „Moji rodiče chtěli, abych měl i záložní plán, protože s hokejem to nevyjde každému, protože až tolik volných pozic není. V NCAA (prestižní univerzitní soutěž, ve které hráli třeba Jack Eichel či dříve Paul Kariya, pozn. red.) budu mít příležitost trénovat a zároveň studovat, na trénincích na mě budou střílet starší kluci. Jak jsem řekl, na konečném výsledku záleží nejvíc,“ dodal Primeau na závěr.

Dotáhne to stejně jako otec ke slávě v Národní hokejové lize?

Krátké zprávy

Přátelská utkání

28.6. - Před startem samotného turnaje Ivan Hlinka Memorial Cup 2017 se 5. srpna uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den zahrají s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Pohled do historie

12.6. - Víte, jaká země vyhrála tento juniorský turnaj naposledy? A kdo má na svém kontě nejvíce zlatých medailí? Nahlédněte do historie, podívat se můžete ZDE.

Twitter MIH

8.6. - Ivan Hlinka Memorial Cup má i svůj účet na Twitteru. Najdete ho zde!
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

V Edmontonu představili Hlinka Gretzky Cup. Akce se zúčastnili mj. Liběna Hlinková, generální sekretář ČSLH Martin Urban a legendární Wayne Gretzky. Více ?? http://hlinkamemorial.cz/clanek.asp?id=450

Facebook

Team photo: Česká osmnáctka - stříbrný tým z Ivan Hlinka Memorial Cupu 2017.

Facebook

Na finále memoriálu se přišli podívat i útočník Dallas Stars Radek Faksa s Jiřím Fischerem. Na rozhovor s ředitelem pro hráčský rozvoj Detroit Red Wings se podívejte na HokejkaTV: http://www.hokej.cz/tv/hokejka/video/2560

Facebook

Poháry nejlepším dvěma týmům předali starosta Břeclavi Pavel Dominik a generální ředitel Hockey Canada Tom Renney.

Facebook

Na finále připravil mužstvo s celým realizačním týmem jak nejlépe mohl, jenže na Kanadu to nestačilo. Hlavní kouč českého výběru David Bruk i přes závěrečnou prohru hodnotil působení českého týmu na turnaji pozitivně a nešetřil chválou. „Jsme velmi spokojení. Vůbec jsme nebyli pasování na favorita turnaje, tudíž jsme překvapili. Vážíme si toho, že jsme porazili silné soupeře jako je Amerika nebo Rusko a mohli jsme si zahrát finále,“ řekl český trenér bezprostředně po medailovém ceremoniálu.

Facebook

Člen stříbrného českého týmu, Jan Jeník, si na turnaji připsal šest gólů a stal se nejlepším střelcem celého Memoriálu. „Hlavní je, že jsme hráli týmově. Pomohli mi spoluhráči a o tom to bylo,“ svěřil se po zápase.