ČLÁNEK

Canadians joyous after semi-final win, ready for final

12.8.2017 | Derek O’Brien

It was a tough battle against Sweden, a team that had topped the Břeclav Group with relative ease. Tied 1-1 in the third period, the Canadians broke the game open with goals from Serron Noel and Benoit-Olivier Groulx and eventually won 4-1. Those players, plus captain Joe Veleno, who assisted on Groulx´s goal, and defenceman Ty Smith, talk about the semi-final win and look ahead to the meeting with the Czechs in the final.

With 11:24 left in the third period, Noel scored the go-ahead and eventual game-winning goal. He described: “There was a shot from the point, then Jack McBain picked the puck up and passed it to me. I’m lucky enough to have my stick on the ice and I just put it in. Credit to Jack McBain for the great pass.”

The game wasn’t over yet, but when Groulx dug hard in front of the net and scored another goal with 2:33 to go, it nearly was.

“We kept playing our game, playing down low, hit them, crashed the net. I think the last two goals showed the way we played the whole game,” said Groulx, who then described his goal. “It was an amazing play by Joe Veleno to get that puck in front of the net. At first, I didn’t see it and it hit my skate, so I tried to see where it was and in the end I found it right in front of my blade and I just put it in.”

Looking ahead to the final, Veleno said: “It’s not going to be an easy game. It’s the final, so we’re going to expect a hard-fought game. We know their crowd is going to be loud, so we’re going to try not to let that be a distraction for us. We’re just going to go in there and play our game and do nothing different - just play the Canadian way and battle hard.”

“We’ve played against them once already,” Smith said about the pre-tournament game in which Canada beat the Czechs 3-1. “I’ve heard that the crowd is going to be crazy there, so we’re going to have to deal with that and just focus on the game. I think we have to just stick to our game plan, listen to the coaches and we should have a good chance.”

Krátké zprávy

Přátelská utkání

28.6. - Před startem samotného turnaje Ivan Hlinka Memorial Cup 2017 se 5. srpna uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den zahrají s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Pohled do historie

12.6. - Víte, jaká země vyhrála tento juniorský turnaj naposledy? A kdo má na svém kontě nejvíce zlatých medailí? Nahlédněte do historie, podívat se můžete ZDE.

Twitter MIH

8.6. - Ivan Hlinka Memorial Cup má i svůj účet na Twitteru. Najdete ho zde!
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

V Edmontonu představili Hlinka Gretzky Cup. Akce se zúčastnili mj. Liběna Hlinková, generální sekretář ČSLH Martin Urban a legendární Wayne Gretzky. Více ?? http://hlinkamemorial.cz/clanek.asp?id=450

Facebook

Team photo: Česká osmnáctka - stříbrný tým z Ivan Hlinka Memorial Cupu 2017.

Facebook

Na finále memoriálu se přišli podívat i útočník Dallas Stars Radek Faksa s Jiřím Fischerem. Na rozhovor s ředitelem pro hráčský rozvoj Detroit Red Wings se podívejte na HokejkaTV: http://www.hokej.cz/tv/hokejka/video/2560

Facebook

Poháry nejlepším dvěma týmům předali starosta Břeclavi Pavel Dominik a generální ředitel Hockey Canada Tom Renney.

Facebook

Na finále připravil mužstvo s celým realizačním týmem jak nejlépe mohl, jenže na Kanadu to nestačilo. Hlavní kouč českého výběru David Bruk i přes závěrečnou prohru hodnotil působení českého týmu na turnaji pozitivně a nešetřil chválou. „Jsme velmi spokojení. Vůbec jsme nebyli pasování na favorita turnaje, tudíž jsme překvapili. Vážíme si toho, že jsme porazili silné soupeře jako je Amerika nebo Rusko a mohli jsme si zahrát finále,“ řekl český trenér bezprostředně po medailovém ceremoniálu.

Facebook

Člen stříbrného českého týmu, Jan Jeník, si na turnaji připsal šest gólů a stal se nejlepším střelcem celého Memoriálu. „Hlavní je, že jsme hráli týmově. Pomohli mi spoluhráči a o tom to bylo,“ svěřil se po zápase.