ČLÁNEK

Chtěli jsme ukázat, že český hokej patří mezi nejlepší, zářil finálový střelec Filip Zadina

14.8.2016 | Václav Petrů

Břeclav - Když se na Memoriálu Ivana Hlinky objevil generální manažer Columbusu Blue Jackets Jarmo Kekäläinen a dostal otázku na to, který hráč z českého kádru se mu zamlouvá, finský manažer zmínil Filipa Zadinu. O několik dní později šestnáctiletý odchovanec Pardubic naplno prokázal, proč se o něm mluví jako o jedné z velkých nadějí českého hokeje. Dvěma góly nasměroval českou reprezentaci k finálové výhře nad USA v poměru 4:3.

Český útočník po vítězném utkání na Hlinkově Memoriálu, který česká osmnáctka vyhrála poprvé v historii, zářil štěstím. „Je to neskutečný pocit. Každému bych přál, aby si to zažil. Je to zážitek na celý život a strašně děkuji klukům, trenérům a fanouškům. Jsou úžasní a díky nim jsme to zvládli," řekl dojatý Filip Zadina.

Podle šestnáctiletého forvarda, který sedmnácté narozeniny oslaví v listopadu, a zúčastní se tak až draftu v roce 2018, čeští hokejisté dokráčeli k titulu především díky výbornému týmovému výkonu. „Máme týmového ducha. Jsme po našem trenérovi. Dal nám to, co on celý život hrál a za to mu děkujeme. Navíc máme hráče, kteří můžou rozhodnout a hlavně výborného, ale opravdu výborného brankáře," adresoval Zadina, který už má za sebou i extraligové starty za Pardubice, chválu jak na adresu kouče Václava Varadi, tak gólmana Jakuba Škarka.

Česká reprezentace dokázala v sobotu zlomit nejen finálové prokleti, ale také výrazně neúspěšnou bilanci se Spojenými státy americkými. Vždyť česká osmnáctka podlehla USA jak na minulém Memoriálu v souboji o páté místo, tak letos ve skupině. „Doufám, že jsme to prokletí proti Americe zlomili a teď je budeme porážet," sdělil Zadina a dodal. „Chtěli jsme vyhrát a ukázat, že český hokej je výborný a patří mezi nejlepší," dodal talentovaný útočník. Vítězství na Memoriálu je pro něj zatím největších úspěchem v kariéře. „Myslím, že i do života to bude velký zážitek a zkušenost," uzavřel finálový střelec.

Krátké zprávy

Přátelská utkání

28.6. - Před startem samotného turnaje Ivan Hlinka Memorial Cup 2017 se 5. srpna uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den zahrají s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Pohled do historie

12.6. - Víte, jaká země vyhrála tento juniorský turnaj naposledy? A kdo má na svém kontě nejvíce zlatých medailí? Nahlédněte do historie, podívat se můžete ZDE.

Twitter MIH

8.6. - Ivan Hlinka Memorial Cup má i svůj účet na Twitteru. Najdete ho zde!
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

V Edmontonu představili Hlinka Gretzky Cup. Akce se zúčastnili mj. Liběna Hlinková, generální sekretář ČSLH Martin Urban a legendární Wayne Gretzky. Více ?? http://hlinkamemorial.cz/clanek.asp?id=450

Facebook

Team photo: Česká osmnáctka - stříbrný tým z Ivan Hlinka Memorial Cupu 2017.

Facebook

Na finále memoriálu se přišli podívat i útočník Dallas Stars Radek Faksa s Jiřím Fischerem. Na rozhovor s ředitelem pro hráčský rozvoj Detroit Red Wings se podívejte na HokejkaTV: http://www.hokej.cz/tv/hokejka/video/2560

Facebook

Poháry nejlepším dvěma týmům předali starosta Břeclavi Pavel Dominik a generální ředitel Hockey Canada Tom Renney.

Facebook

Na finále připravil mužstvo s celým realizačním týmem jak nejlépe mohl, jenže na Kanadu to nestačilo. Hlavní kouč českého výběru David Bruk i přes závěrečnou prohru hodnotil působení českého týmu na turnaji pozitivně a nešetřil chválou. „Jsme velmi spokojení. Vůbec jsme nebyli pasování na favorita turnaje, tudíž jsme překvapili. Vážíme si toho, že jsme porazili silné soupeře jako je Amerika nebo Rusko a mohli jsme si zahrát finále,“ řekl český trenér bezprostředně po medailovém ceremoniálu.

Facebook

Člen stříbrného českého týmu, Jan Jeník, si na turnaji připsal šest gólů a stal se nejlepším střelcem celého Memoriálu. „Hlavní je, že jsme hráli týmově. Pomohli mi spoluhráči a o tom to bylo,“ svěřil se po zápase.