ČLÁNEK

Hrdina v bráně Jakub Škarek: Výborná zkušenost. Mám strašnou radost, že jsme to dokázali

18.8.2016 | Tomáš Teplý

V šestnácti letech se stal Jakub Škarek jedničkou prvoligové Jihlavy, na mezinárodním poli dovedl český výběr k historicky prvnímu triumfu na Memoriálu Ivana Hlinky. Obrovský talent a naděje českého hokeje se rozpovídal o svých bezprostředních pocitech po vyhraném finále.

Odehráli jste perfektní turnaj, který jste zakončili ziskem zlaté medaile. Jaké jsou pocity?
Velmi pozitivní. Chtěl bych poděkovat spoluhráčům a trenérům, protože to byla výborná zkušenost hrát proti nejlepším týmům na světě. Jsem strašně rád, že jsme to zvládli.

Na každý zápas došla velká spousta fanoušků, kteří povzbuzovali celý zápas. Jak se vám chytalo před takovou atmosférou?
Chodilo hodně lidí, takže se mi chytalo výborně a myslím si, že i klukům se hrálo dobře. Rád bych lidem poděkoval, že chodili na naše zápasy v takovém počtu. My jsme si to užili.

Nesvazovalo vám to trošku ruce? Přece jenom jste vedli pouze o jeden gól a lidé na tribunách bouřili…
To už je hokej. Diváci nás hnali dopředu a já jsem věděl, že nám můžou jedině pomoct. V tomhle směru to bylo v pohodě.

Vy osobně jste odchytal neuvěřitelný turnaj. Bylo tady plno skautů ze všech koutů světa. Myslíte si, že vám to mohlo nějak pomoct do budoucnosti?
Pomoct by mi to možná mohlo, ale já to neřeším. Já teď pojedu do Jihlavy a budu odvádět maximální výkony tam a uvidíme, jak se to vyvrbí.

NHL je určitě lákavé…
To bych se nezlobil (smích).

Ve finálovém zápase jste čelil v porovnání s ostatními zápasy poměrně málo střelám. To asi není úplně ideální…
Pro gólmana to je obtížnější, když na něj nejde tolik střel. Potom se může stát, že soupeř třeba ujede, což je horší. Ale o to jsem šťastnější, že jsme to zvládli.

Dal by se ten tlak porovnat se zápasem v baráži o extraligu?
Já jsem si všechno hlavně strašně užil. I když jsme do extraligy nepostoupili, tak jsem si to užil. Tohle jsme naopak vyhráli. Ten tlak bych proto nijak nehodnotil.

Tomáš Vomáčka odchytal proti Americe zápas ve skupině, vy ve finále. Jaká byla mezi vámi spolupráce?
Úplně v pohodě. Tomáš mi poradil, jak hrají Američané přesilovku a jaké hráče tam mají. Sedli jsme si jak po hokejové stránce, tak po té lidské. Poradili jsme si vždycky a jsem rád, že tady byl zrovna Tomáš.

Chytal jste proti všem týmům, proti kterým Česko hrálo. Který byl nejvíc nepříjemný?
Chytalo se mi dobře proti všem, ale asi bych vybral Švýcarsko. Je to nepříjemný soupeř, navíc neměl mnoho šancí v zápase.

Krátké zprávy

Přátelská utkání

28.6. - Před startem samotného turnaje Ivan Hlinka Memorial Cup 2017 se 5. srpna uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den zahrají s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Pohled do historie

12.6. - Víte, jaká země vyhrála tento juniorský turnaj naposledy? A kdo má na svém kontě nejvíce zlatých medailí? Nahlédněte do historie, podívat se můžete ZDE.

Twitter MIH

8.6. - Ivan Hlinka Memorial Cup má i svůj účet na Twitteru. Najdete ho zde!
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

V Edmontonu představili Hlinka Gretzky Cup. Akce se zúčastnili mj. Liběna Hlinková, generální sekretář ČSLH Martin Urban a legendární Wayne Gretzky. Více ?? http://hlinkamemorial.cz/clanek.asp?id=450

Facebook

Team photo: Česká osmnáctka - stříbrný tým z Ivan Hlinka Memorial Cupu 2017.

Facebook

Na finále memoriálu se přišli podívat i útočník Dallas Stars Radek Faksa s Jiřím Fischerem. Na rozhovor s ředitelem pro hráčský rozvoj Detroit Red Wings se podívejte na HokejkaTV: http://www.hokej.cz/tv/hokejka/video/2560

Facebook

Poháry nejlepším dvěma týmům předali starosta Břeclavi Pavel Dominik a generální ředitel Hockey Canada Tom Renney.

Facebook

Na finále připravil mužstvo s celým realizačním týmem jak nejlépe mohl, jenže na Kanadu to nestačilo. Hlavní kouč českého výběru David Bruk i přes závěrečnou prohru hodnotil působení českého týmu na turnaji pozitivně a nešetřil chválou. „Jsme velmi spokojení. Vůbec jsme nebyli pasování na favorita turnaje, tudíž jsme překvapili. Vážíme si toho, že jsme porazili silné soupeře jako je Amerika nebo Rusko a mohli jsme si zahrát finále,“ řekl český trenér bezprostředně po medailovém ceremoniálu.

Facebook

Člen stříbrného českého týmu, Jan Jeník, si na turnaji připsal šest gólů a stal se nejlepším střelcem celého Memoriálu. „Hlavní je, že jsme hráli týmově. Pomohli mi spoluhráči a o tom to bylo,“ svěřil se po zápase.