ČLÁNEK

Kapitán Zábranský před Kanadou: Půjdeme do toho všichni naplno!

12.8.2017 | Jonáš Majtyka

Břeclav - Česká osmnáctka bude na memoriálu obhajovat zlaté medaile. V semifinále Češi sice s Ruskem prohrávali, utkání ale nakonec otočili. „Bylo to naštěstí v úvodu zápasu, takže byla ještě hromada času, s tím něco udělat. Dali jsme hned vyrovnávací branku a poté už to bylo dobré,“ svěřil se kapitán Libor Zábranský.

Vypíchli jste Rusům hodně puků, trenér říkal, že jste to měli ve středním pásmu za cíl.
Je to přesně tak, jak říkáte. Nechtěli jsme za nimi bláznivě létat, protože hrají na dlouhé přihrávky. Vyčkávali jsme a ono to vyšlo.

Dostali jste první gól, což nebývá úplně povzbudivé. S vámi to ale neotřáslo.
Ne. Bylo to naštěstí v úvodu zápasu, takže byla ještě hromada času, s tím něco udělat. Dali jsme hned vyrovnávací branku a poté už to bylo dobré.

Vojtěch Střondala nedal tutovku a poté neuznali gól Jeníkovi. Ten zápas mohl být asi klidnější, že?
Mohl. Rozhodčí se ale bohužel uspískl nebo tak nějak. To už je jeho věc, já to nebudu komentovat.

V kabině vám po výhře hrála písnička Raketou na Mars, kdo jí tam dotáhl?
Já. Z Brna.

A tým neprotestoval?
Ne. Líbí se jim to (směje se).

Před turnajem se vám úplně nevěřilo, říkalo se, že nemáte takové individuality jako minulá osmnáctka. Najednou jste ve finále, kde se to ve vás vzalo?
Řekl bych, že je to tou bojovností. Dali jsme do toho srdce. Ať už to bylo v zápase s Kanadou, v němž se nám zranili tři hráči. Šli jsme prostě do všeho naplno, abychom něco dokázali.

Dneska přišlo další zranění a budete asi míchat se sestavou. Myslíš si přesto, že tým je v tak velké euforii, že ho to nerozhodí?
Za sebe musím říct, že mám také menší problémy. Myslím si, že do toho půjdeme všichni po hlavě. I kdybych měl nastoupit s jednou rukou, tak budu hrát.

Loni tu byl jako kapitán Marin Nečas. Je pro tebe velká motivace zopakovat loňský úspěch?
Určitě, aby se mi v kabině neposmíval (směje se). V šatně se přímo asi nepotkáme, ale několikrát se jistě ještě uvidíme.

Ve finále vás čekají Kanaďané. Pomůže vám, že už jste s nimi hráli a víte jací jsou?
Myslím si, že ano. Možná nám bude i víc vyhovovat jejich hokej. Švédové jsou na úplně jiné úrovni. S Kanadou jsme prohráli 3:1. Třeba proti nim zopakujeme překvapení proti Rusku.

Trenér říkal, že ve váš prospěch hrála horší kvalita ledu, protože technický tým, jako Rusové, to má horší. Ve finále ale narazíte na spíše bojovné mužstvo. Jak klíčovou roli můžou hrát zdejší podmínky?
Kanaďané hráli doteď v Bratislavě, takže se budou muset přizpůsobit zdejšímu rybníku. Pro nás je to jenom dobře.

Je tu špatné hřiště?
O led zase tolik nejde. Spíše to vedro je neúnosné.

Dnes přišly skoro tři tisíce lidí. Měli jste pocit, že si musíte zvykat i na hlasitou podporu?
Fanoušci byli fantastičtí! Na ledě bylo potom těžké se vůbec slyšet. Když může někdo například poslat pas do prázdné brány, tak v tom hluku neuslyší spoluhráče a nepřihraje. To k tomu ale patří a všichni tím hokejem žijí, což je dobře.

Krátké zprávy

Přátelská utkání

28.6. - Před startem samotného turnaje Ivan Hlinka Memorial Cup 2017 se 5. srpna uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den zahrají s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Pohled do historie

12.6. - Víte, jaká země vyhrála tento juniorský turnaj naposledy? A kdo má na svém kontě nejvíce zlatých medailí? Nahlédněte do historie, podívat se můžete ZDE.

Twitter MIH

8.6. - Ivan Hlinka Memorial Cup má i svůj účet na Twitteru. Najdete ho zde!
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

V Edmontonu představili Hlinka Gretzky Cup. Akce se zúčastnili mj. Liběna Hlinková, generální sekretář ČSLH Martin Urban a legendární Wayne Gretzky. Více ?? http://hlinkamemorial.cz/clanek.asp?id=450

Facebook

Team photo: Česká osmnáctka - stříbrný tým z Ivan Hlinka Memorial Cupu 2017.

Facebook

Na finále memoriálu se přišli podívat i útočník Dallas Stars Radek Faksa s Jiřím Fischerem. Na rozhovor s ředitelem pro hráčský rozvoj Detroit Red Wings se podívejte na HokejkaTV: http://www.hokej.cz/tv/hokejka/video/2560

Facebook

Poháry nejlepším dvěma týmům předali starosta Břeclavi Pavel Dominik a generální ředitel Hockey Canada Tom Renney.

Facebook

Na finále připravil mužstvo s celým realizačním týmem jak nejlépe mohl, jenže na Kanadu to nestačilo. Hlavní kouč českého výběru David Bruk i přes závěrečnou prohru hodnotil působení českého týmu na turnaji pozitivně a nešetřil chválou. „Jsme velmi spokojení. Vůbec jsme nebyli pasování na favorita turnaje, tudíž jsme překvapili. Vážíme si toho, že jsme porazili silné soupeře jako je Amerika nebo Rusko a mohli jsme si zahrát finále,“ řekl český trenér bezprostředně po medailovém ceremoniálu.

Facebook

Člen stříbrného českého týmu, Jan Jeník, si na turnaji připsal šest gólů a stal se nejlepším střelcem celého Memoriálu. „Hlavní je, že jsme hráli týmově. Pomohli mi spoluhráči a o tom to bylo,“ svěřil se po zápase.