ČLÁNEK

Spousta hráčů z tohoto týmu si může splnit své sny, říká kouč mistrů Václav Varaďa

14.8.2016 | Václav Petrů

Břeclav - Jako první trenér dokázal dovést českou osmnáctku k vítězství na prestižním Memoriálu Ivana Hlinky. Čtyřicetiletý kouč Václav Varaďa, který má za sebou i bohatou hráčskou kariéru, postupně dovedl své svěřence k vítězství nad téměř všemi hokejovými velmocemi. Mistr světa z roku 2005 dokázal kabinu národního týmu nabít pozitivní energií, a v Břeclavi zaznamenal dosud největší úspěch své krátké trenérské kariéry.

Máte zlato, jak vám to zní?
Kluci odmakali celý turnaj podle našich trenérských představ a tohle je taková třešnička na dortu. Porazili jsme všechny silné soupeře. Nebylo náhodou, že jsme se dostali do finále, a myslím, že jsme zaslouženě vybojovali zlatou medaili.

Dokázali jste to, co se ještě nikomu nepovedlo. V čem byl váš tým mimořádný?
Vždy je to o štěstí a načasování. všichni kluci byli zdraví, nikdo nám nechyběl. Opírali jsme se o velmi dobré individuality v útoku, David Kvasnička v obraně, Kuba Škarek v bráně a spoustu dalších. Každý hráč měl v tom týmu určitou roli a plnil ji, jak jsme si to představovali. Kluci za to vzali, lehali si do střel. Myslím, že jsme si to zasloužili.

Vy jste přišel k české osmnáctce a hned slavíte s týmem jako první trenér titul. Co jste dokázal dát klukům, kteří v předchozích věkových kategoriích neměli takové úspěchy, že teď slaví takový triumf?
To se musíte zeptat kluků. Trénuji, jak jsem se to naučil. To, co mám, se jim snažím dát. Jsem hrozně rád, že kluci za mnou šli a bojovali i za mě.

V zápase jste dvakrát prohrávali, kdy vám bylo nejhůř?
Po tom gólu, když jsme srovnali. Měli jsme momentum, ale nato jsme dostali branku. To mě hodně zamrzelo. Konečně jsme se zachytili, měli jsme takové flow, jaké jsme potřebovali, ale oni nám zas utekli. Ale když jsme srovnali, věřil jsem, že to ve třetí třetině uválčíme.

Nakonec rozhodla dlouhá přesilová hra po americkém faulu.
To rozhoduje krátkodobé turnaje. Přesilovka, oslabení a brankář. V každém zápase, který jsme hráli, jsme dokázali využít našich předností a myslím si, že to tak mělo skončit.

Snažil jste se to před třetí třetinou nějak uklidnit tým?
Malinko jsme to upravili. Šli jsme po nich jenom s jedním hráčem. Snažili jsme se bránit červenou čáru, aby se tak nedostávali k nám do pásma, a spoléhali jsme na protiútoky. Takovou jsme si stanovili taktiku do třetí třetiny a vyplatilo se to. Udělali hloupý faul, za který pykali, a tak to zkrátka v hokeji je.

Začal se tento úspěch rodit po výhře v přípravě nad Kanadou?
Kluci si po tomto utkání začali věřit, že můžeme hrát vyrovnané utkání s kýmkoliv a o tom to je. Vždy záleží na tom, kdo udělá méně chyb. A naši kluci v podstatě v každém utkání udělali těch chyb méně.

Prohráli jste jenom s Amerikou ve skupině. Celkově mají čeští junioři s USA špatnou bilanci, co jste se snažili změnit před dnešním zápasem, aby z toho nebyla další prohra s USA?
To byl charakterový zápas, hlavně o hlavě. Měli jsme jistý postup, navíc jsme hráli tak, aby se nikdo nezranil. Zkrátka jsme hráli opatrně. Třetí třetina toho zápasu se nám líbila. Přesně tak bychom chtěli hrát. Kluci si z toho zápasu dokázali něco vzít.

Myslíte, že hráče z tohoto týmu čeká velká budoucnost?
Kluci mají velký potenciál a myslím si, že pokud zůstanou nohama na zemi a půjdou za svým cílem, tak to před nimi leží a myslím, že spousta kluků má na to splnit si své sny.

Fotogalerie

Fotografie patří k zápasu SVK-RUS 2:5 (10.8.2016).
 

Krátké zprávy

Přátelská utkání

28.6. - Před startem samotného turnaje Ivan Hlinka Memorial Cup 2017 se 5. srpna uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den zahrají s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Pohled do historie

12.6. - Víte, jaká země vyhrála tento juniorský turnaj naposledy? A kdo má na svém kontě nejvíce zlatých medailí? Nahlédněte do historie, podívat se můžete ZDE.

Twitter MIH

8.6. - Ivan Hlinka Memorial Cup má i svůj účet na Twitteru. Najdete ho zde!
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

V Edmontonu představili Hlinka Gretzky Cup. Akce se zúčastnili mj. Liběna Hlinková, generální sekretář ČSLH Martin Urban a legendární Wayne Gretzky. Více ?? http://hlinkamemorial.cz/clanek.asp?id=450

Facebook

Team photo: Česká osmnáctka - stříbrný tým z Ivan Hlinka Memorial Cupu 2017.

Facebook

Na finále memoriálu se přišli podívat i útočník Dallas Stars Radek Faksa s Jiřím Fischerem. Na rozhovor s ředitelem pro hráčský rozvoj Detroit Red Wings se podívejte na HokejkaTV: http://www.hokej.cz/tv/hokejka/video/2560

Facebook

Poháry nejlepším dvěma týmům předali starosta Břeclavi Pavel Dominik a generální ředitel Hockey Canada Tom Renney.

Facebook

Na finále připravil mužstvo s celým realizačním týmem jak nejlépe mohl, jenže na Kanadu to nestačilo. Hlavní kouč českého výběru David Bruk i přes závěrečnou prohru hodnotil působení českého týmu na turnaji pozitivně a nešetřil chválou. „Jsme velmi spokojení. Vůbec jsme nebyli pasování na favorita turnaje, tudíž jsme překvapili. Vážíme si toho, že jsme porazili silné soupeře jako je Amerika nebo Rusko a mohli jsme si zahrát finále,“ řekl český trenér bezprostředně po medailovém ceremoniálu.

Facebook

Člen stříbrného českého týmu, Jan Jeník, si na turnaji připsal šest gólů a stal se nejlepším střelcem celého Memoriálu. „Hlavní je, že jsme hráli týmově. Pomohli mi spoluhráči a o tom to bylo,“ svěřil se po zápase.