ČLÁNEK

Finové nedovolili Rusku ani gól a ve skupině B berou první místo

12.08.2015 | David Jahoda

V bitvě o první pozici bratislavské skupiny Memoriálu Ivana Hlinky uspěli Finové. Ti díky a trpělivému výkonu podpořenému spolehlivou obranou v čele s brankářem Isokangasem dokázali vynulovat v tu dobu nejlépe skórující tým turnaje, Rusko. Díky tomu půjdou do semifinále jako nasazení. Rusko se naopak musí připravit na třaskavý boj s Kanadou!

Zápas č. 11  •  st 12.8.2015  •  14:00  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam  •  zápis SZLH
Rusko
0:3
( 0:0, 0:1, 0:2)
Finsko
Rusko: Kalijajev (Suchačev) – Achmetgalijev, Makejev (C), Gromov, Ryženkov, Alexejev, Ijakovenko, Švyrev, Afanasev – Popugajev, Ivanov, Kajumov – Verba, Rubtcov, Bajn – Avramjenko, Meščerjakov, Geraskin – Verijajev, Ševčenko, Ivanjuženkov
Finsko: Isokangas (Halonen) – Jokiharju, Välimäki (C), Salo (A), Niemeläinen, Kotkansalo, Reunanen, Pylkkänen, Toivola – Oksanen, Mäkinen (A), Kuokkanen – Tuulola, Somppi, Vesalainen – Koivula, Räsänen, Tolvanen – Moilanen, Koppanen, Jääskä
Branky a asistence: 6. Mäkinen (Koukkanen), 47. Oksanen (Koukkanen), 50. Tuulola (Räsänen, Somppi).
Střely: 22:34 (8:8, 7:9, 7:17).
Vyloučení: 9:7. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Novák, Goga – Tvrdoň, Orolin. Diváků: 378.

Fotogalerie

 

Komentář

Vzhledem k tomu, že se hrálo o první místo ve skupině a hlavně o to, že vítěz tohoto utkání nenarazí v semifinále na Kanadu, vypadal průběh první třetiny paradoxně poměrně vlažně. Finové byli možná o něco aktivnějším celkem, odpovídal tomu i poměr střel. Finové na ně totiž vedli po úvodní části 10:7.

První vážnější příležitost střetnutí si ve čtvrté minutě vytvořil Popugajev, který stál tváří v tvář gólmanovi Isokangasovi. Jenže finského brankář obelstít nedokázal. Pět minut před první sirénou se zase na druhé straně snažil protlačit svůj bekhendový pokus pod břevno ruské klece Tolvanen.

Brankami bylo utkání okořeněno až ve druhé třetině. Pěknou individuální akcí se prezentoval Janne Kuokkanen, který na konci své kličkované nejprve nastřelil tyč a následně neúspěšně dorážel. Naštěstí pro Finy stál na brankovišti pohotový Otto Mäkinen, jenž si věděl rady a poslal Finsko do vedení.

Velkou šanci, jak zápas opět vyrovnat měli Rusové jen pár vteřin posléze, jenže Ševčenko trestné střílení proti brankáři Isokangasovi ve vyrovnání nepřetavil. Postupem času začala přibývat vyloučení, což pokračovalo i ve třetím dějství. Ani jednomu celku se ale v početních výhodách vůbec nedařilo.

V útočném pásmu byli údernější Finové, kteří v 47. minutě zásluhou Emila Oksanena odskočili do dvoubrankového vedení. Oksanen si vyměnil kotouč s Kuokkanenem, a pak pohodlně zakončoval.

Již zmíněné přesilovky opravdu nebyly tím, v čem by se oba celky vyžívaly, nakonec ale byla přeci jenom alespoň jedna využita. Definitivně rozmetal ruské myšlenky na první místo ve skupině B Eetu Tuulola, jenž využil přesného pasu zpoza branky z hokejky Räsänena.

Rusové se v bitvě o první pozici nezmohli ani na jednu branku, zato Finové ukázali, že mají na to pomýšlet na titul. Vítězné Finsko bude čelit jednomu z dvojice Česko – Švédsko, Rusko v semifinále narazí na největšího favorita Memoriálu a vítěze posledních sedmi ročníků, Kanadu.

Ohlasy trenérů

Vitalij Prochorov (trenér Ruska): Finsko hrálo opravdu dobře, bez jakýchkoliv chyb. Finové znají nás, my známe je. Myslím, že měli v tomto zápase o něco více štěstí než my. Finsko je zde na turnaji výborné, myslím si ale zároveň, že jsme proti nim bohužel neukázali vše, co umíme. Ve dni volna se budeme snažit naše kluky dostat z kolen opět nahoru. A to že hrajeme s Kanadou? Nebojíme se jich, před turnajem jsme si přáli, abychom na Kanaďany narazili.

Jussi Ahokas (trenér Finska): Byl to nejlepší zápas, který jsme na turnaji odehráli. Myslím, že Rusové byli nejsilnějším soupeřem. Jsem rád za to, jak hrajeme. Dodržujeme systém, který jsme si řekli. Kluci navíc vždy nechají na ledě srdce. Musím za dnešní zápas rovněž pochválit brankáře Isokangase, který byl výborný.

Krátké zprávy

Přátelská utkání

28.6. - Před startem samotného turnaje Ivan Hlinka Memorial Cup 2017 se 5. srpna uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den zahrají s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Pohled do historie

12.6. - Víte, jaká země vyhrála tento juniorský turnaj naposledy? A kdo má na svém kontě nejvíce zlatých medailí? Nahlédněte do historie, podívat se můžete ZDE.

Twitter MIH

8.6. - Ivan Hlinka Memorial Cup má i svůj účet na Twitteru. Najdete ho zde!
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Twitter

GAME OVER! It is a 6-2 final ... ???? beats ???? and wins summer U18 gold #?2?2?! Stats: hc.hockey/CANvSWEgm #HlinkaGretzkyCup

Twitter

Only goal of the 2nd period is the 2nd of the game for Sasha Mutala, who extends the ???? lead over ???? to 4-2 after 2. Stats: hc.hockey/CANvSWEgm #HlinkaGretzkyCup

Twitter

???? gets the first 2, but Sasha Mutala, Kirby Dach & Alexis Lafreniere answer back to put ???? up 3-2 after a wild 1st period. Stats: hc.hockey/CANvSWEgm #HlinkaGretzkyCup

Twitter

Game on! ??????????

Live stats: hc.hockey/CANvSWEgm

Watch LIVE on @TSN_Sports!

#HlinkaGretzkyCup

Twitter

Puck drop in the ?? game is 30 minutes away... ?????????? #HlinkaGretzkyCup